dilluns, 23 de febrer del 2009

EN L'AFEGIT EN EL CERRO DEL ESPINO
S'ESVAEIXEN LES DARRERES OPCIONS DEL FEMENÍ

Foto d'arxiu: Marta Torrejón, autora de l'únic gol perico al Cerro del Espino.





Atlético de Madrid Féminas: 1 - RCDE Femení: 1

Nova punxada del Femení “A” que combinat amb el triomf rotund i clar del Rayo a Lezana, 0-4 i el triomf del Levante 6-0, allunya ja de manera definitiva a les de Diego Morata de la lluita pel títol de la Superlliga.

El conjunt espanyolista que s’havia avançat mitjançant Marta Torrejón en el primer temps, va patir les pitjors adversitats en el temps d’afegit quan Adriana Martín va veure la segona groga, i acte seguit el conjunt matalasser va marcar Alba, de gol Olímpic, protestat per l’equip blanc-i-blau, per possible falta a la meta Cristina.

Ja son quatre els desplaçaments en aquest 2009, en que el Femení no aconsegueix fer-se amb el triomf, amb un bagatge de només tres punts de dotze possibles. Amb la derrota de les basques, l’Espanyol augmenta en un punt l’avantatge amb les bilbaïnes i segueix l’equip espanyolista instal·lat en la tercera posició.



Fitxa tècnica:

Atlético de Madrid Féminas: Vane; Chini, Rocío, Vanesa, Susi; Martí, Alba, Ceci, Lucía; Amanda i Salguero.

Substitucions: Luky per Ceci, m. 70; Pilar per Salguero, m. 80.


RCD Espanyol: Cristina, Ane, Olga, Míriam, Marta Torrejón, Meseguer, Noemí, Vero, Adriana, Marta Cubí i Sara.
Substitucions: Marta Corredera per Sara, m. 44, Joana per Marta Cubí, m. 68. Carol per Vero, m. 83.


Àrbitre: Mata García del col·legi madrileny. Targetes a Lucía (min. 62) i Adriana (min. 44 i 90).

Gols: 0-1: Marta Torrejón, min. 22; 0-2: Alba, min. 91

Incidències: Partit avançat a la tarda del dissabte, en el Cerro del Espino. Madrid.



CLASSIFICACIÓ SUPERLLIGA FEMENINA

.

CLASSIFICACIÓ

PTS

PJ

PG

PE

PP

GF

GC

1

RAYO VALLECANO

56

21

18

2

1

63

7

2

U.D. LEVANTE

53

21

17

2

2

61

12

3

R.C.D. ESPANYOL

46

21

14

4

3

55

13

4

ATHLETIC CLUB BILBOKO

43

21

14

1

6

65

35

5

F.C. BARCELONA

37

21

10

7

4

30

15

6

ATLÉTICO MADRID F.

37

21

11

4

6

36

17

7

PRAINSA TRANSP.ALC.

34

21

10

4

7

31

25

8

C.D. SPORTING HUELVA

29

21

8

5

8

33

27

9

REAL SOCIEDAD

27

21

8

3

10

18

26

10

A.D. TORREJÓN

23

21

7

2

12

33

49

11

S.D. LAGUNAK

20

21

5

5

11

20

43

12

UE L'ESTARTIT

19

21

5

4

12

31

55

13

ATLÉTICO MÁLAGA

19

21

6

1

14

21

52

14

C.F. PUEBLA

14

21

4

2

15

17

44

15

DSV COLEGIO ALEMÁN

13

21

4

1

16

24

64

16

C.F. POZUELO

10

21

3

1

17

22

76

TREBALLAT TRIOMF DEL CADET "B"
PER LA MÍNIMA I DE PENAL.





















RCDE Cadet “B”: 1 – UFB Jàbac –Terrassa: 0

Triomf per la mínima del Cadet B, en un complicat encontre, en el que el quadre de Daniel Poyatos es va avançar molt ràpid al transformar un màxim càstig, però que no va saber sentenciar i va tenir que lluitar i treballar al màxim durant tot l’encontre per evitar sorpreses de darrera hora davant un Jàbac Terrassa que va tenir també les seves oportunitats.

L’Espanyol ho va intentar al poc de començar l’encontre amb un xut de Lucho que va sortir fora, però que va donar el primer ensurt als egarencs.

Als vuit minuts, el col·legiat xiula penal per mans d’un defensor dins l’àrea. La pena màxima l’executat Albert Mirabent perfectament, aconseguint el primer i únic gol de l’encontre.

Però aquest gol en comptes de donar ales als espanyolistes, farà que els de Terrassa estirin les seves línies i disposin de varies oportunitats. En el minut 20, una jugada molt embolicada amb varis rebuigs, és a punt de costar molt car, però en el darrer moment allunya la cobertura espanyolista.

L’Espanyol tindrà una oportunitat després d’una passada en profunditat d’Oscar Medina que Adrián Ruiz xuta a les mans del meta visitant. El Jàbac Terrassa va pogué empatar en una jugada resolta amb una excel·lent intervenció del porter August que amb la punta dels dits evita el gol, i després un defensor sota pals treu l’esfèrica.

La rèplica la posa Oscar Medina, rematant al minut 37 i la intervenció del porter i la fusta eviten aquest cop el segon gol perico. En els darrers sospirs del primer temps, el conjunt egarenc és a punt de donar l’ensurt i empatar l’encontre.

En el segon temps, l’Espanyol tot i la escassa renda, no va passar tantes angunies, malgrat que el segon desitjat gol que donés la tranquil·litat, mai va arribar.

Arroyo de cap remata alt la sortida d’un servei de cantonada. Un xut de Lucho pasa fregant el pal sobre la mitja hora de joc.

Llavors, tindrà lloc l’expulsió de Mirabent amb targeta vermella, i l’Espanyol es quedarà el darrer tram de l’encontre amb deu jugadors.

Sortosament, aquesta es produeix ja en les acaballes de l’encontre i el conjunt de Poyatos va saber mantenir perfectament l’exigua renda aconseguida en el primer temps i en els minuts d’afegit, en un perfecte contracop desaprofitarà l’ocasió més clara de tot l’encontre per sentenciar el matx: Mesa pujant la medul·lar, obre a Oscar Medina qui veu totalment desmarcat a Juanjo, li passa horitzontalment la pilota i aquest es queda sol encarant al porter, que el regateja i en el darrer instant el control un pèl massa llarg el deixa amb angle reduït, malgrat que xuta però fluix i la pilota increïblement, no acaba dins ...

RCD Espanyol: August, Arroyo, Rios, Pifa, Aitor, Eric, Albert Mirabent, Pablo, Adrián, Oscar Medina i Lucho.
També van jugar: Manel, "Coco" Corella, Juanjo, Luis, Mesa, Sandro Armas.

Gol: 1-0: Albert, (pen.), m. 9.

Incidències: Camp tercer de la Ciutat Esportiva de Sant Adrià. Tarda assolellada, bona temperatura.

TRIOMF DEL BÀSQUET
OLESA-ESPANYOL A CANARIES


NJUGADORAMinPtsT2T3T1RdRaTRAsPrPPTFPV
8Rebecca Halman07:2610/00/01/2000001000
6Eva Montesdeoca07:3500/00/00/000000102-2
7*Iva Perovanovic39:48204/70/012/131120020223
8Elena Alamo22:0521/10/10/010100003-1
10Leonor Rodríguez22:3160/10/06/6101002014
11*Adrijana Knezevic27:07165/80/06/61122000318
12*Vanessa Ble22:07115/60/01/22130200512
13Irene Sten02:5200/00/00/0000000000
15*Inés Kresovic30:34143/52/62/3011000046
18*Lidia Mirchandani17:5500/00/10/0112000010
.Gran Canaria2007018/282/828/32

7

5

1222

6

0

2160



NJUGADORAMinPtsT2T3T1RDRATRAsPRPPTFPV
4*Cristal C. Kelly24:1591/21/14/5213000049
6*Tracy L.Reid26:0062/50/12/2066010018
8*Linnea Liljestrand33:28141/34/50/10330110411
9Noemí Jordana17:4151/11/10/0000000025
10Helena Boada10:5382/21/11/2000001006
11*Ana Cruz28:45197/101/12/30331020320
12*Jael Freixanet07:1521/10/00/000000004-2
14*Aija Putnina29:1463/40/10/0000000032
15Olga Podkolvalnikova22:29146/70/12/20330020415
.Olesa-Espanyol2008324/358/1211/15

2

16

1812

6

02574



Àrbitres: Francisco Javier Afonso Castillo i Álvaro López Luis.

Pista: Pabellón Polideportivo La Paterna (Las Palmas de Gran Canaria)

Parcials:(20-33) (11-8) (23-25) (16-17)

Descans: 31-41 Final:70-83


CLASSIFICACIÓ LLIGA FEMENINA DE BÀSQUET

.CLASSIFICACIÓPTSPJ PG PP PFPC
1CIUDAD ROS CASARES392019117111231
2PERFUMERIAS AVENIDA372017314821290
3RIVAS ECÓPOLIS352015513671251
4SOLLER JOVENTUT MARIANA322012814391422
5CB FEVE SAN JOSE312011913931425
6CB. OLESA-ESPANYOL312011914181405
7EFE IBIZA -PDV302011913711346
8HONDARRIBIA-IRÚN3020101013981475
9R. CLUB CELTA INDEPO3020101013211305
10CADÍ LA SEU D'URGELL272071313101438
11MANN FILTER ZARAGOZA252051512561426
12EXTRUGASA252051512391330
13USP-CEU MMT ESTUDIANTES242041611761374
14GRAN CANARIA LA CAJA C.242041613181481

diumenge, 22 de febrer del 2009

UN GOL DE PEDRAZA DONA
ELS TRES PUNTS A L'ESPANYOL "B"

Foto d'arxiu. Pedraza, marcant gols decisius.


UE Miapuesta Vilajuïga: 0 - RCD Espanyol "B": 1

Triomf del RCD Espanyol “B” dissabte al Mpal. de Vilajuïga “Mas Bertret” per 0-1 amb gol de Marc Pedraza en el primer quart d’hora d’encontre.

Tot continua igual a la classificació, ja que tant Reus, com L’Hospitalet han guanyat els seus respectius encontres davant el Vilanova (0-1) i el Mataró (3-0), respectivament.


Fitxa Tècnica:

Miapuesta Vilajuïga: Masip, Zou, Robert, André Mavil, José, Carreño, Albert, Chacón, Edgar, Víctor i Bassols.
Substitucions: Abraham per Albert, m. 59; Chiqui per José, m. 74.

RCD Espanyol B: Víctor; Brachi, Cantero, Yago, Dídac, David López, Creus, Méndez, Pedraza, Javi Márquez i Javi López.
Substitucions: Matamala per Méndez, m. 67; Gotor per Pedraza, m. 92

Àrbitre: Rafael Díaz Melero, del col·legi de Lleida. Targetes grogues a Yago (m.18), José (m.44), Robert (m.79), Zou (m.92), Javi López (m.93).

Gol: 0-1: Marc Pedraza (m.14).

Incidències: Mpal. Mas Bertret de Vilajuïga.




CLASSIFICACIÓ TERCERA DIVISIÓ

.

CLASSIFICACIÓ

PTS

PJ

PG

PE

PP

GF

GC

1

R.C.D. ESPANYOL "B"

57

26

17

6

3

64

22

2

REUS DEPORTIU

54

26

16

6

4

49

21

3

C.E. L'HOSPITALET

51

26

14

9

3

40

18

4

F.C. SANTBOIÀ

46

26

13

7

6

39

25

5

A.E.C. MANLLEU

44

26

13

5

8

47

32

6

C.E. PREMIÀ

44

26

13

5

8

48

38

7

VILANOVA C.F.

41

26

11

8

7

40

31

8

A.E. PRAT

41

26

12

5

9

36

31

9

C.E. EUROPA

36

26

10

6

10

34

32

10

C.F. AMPOSTA

35

26

9

8

9

47

42

11

POBLA MAFUMET C.F.

33

26

8

9

9

31

40

12

U.E. CASSA

31

26

7

10

9

36

40

13

U.E. RAPITENCA

29

26

7

8

11

27

34

14

C.D. BLANES

29

26

7

8

11

40

54

15

U.E. CORNELLÀ

29

26

7

8

11

30

46

16

U.E. VILAJUÏGA

25

26

6

7

13

30

49

17

C.F. BALAGUER

24

26

6

6

14

31

40

18

U.E. MATARÓ

24

26

5

9

12

29

46

19

PALAMÓS C.F.

23

26

5

8

13

27

47

20

C.D. BANYOLES

12

26

2

6

18

17

54

RETORN DEL JUVENIL A LA SENDA DEL TRIOMF (4-1)






RCD Espanyol: 4 – CE Mataró: 1

Triomf del RCDE Juvenil, aquest migdia, a la Ciutat Esportiva de Sant Adrià, davant el cuer de la categoria, el Mataró.

L’Espanyol ha dominat en la gespa del camp principal de Sadrià i en el marcador, des d’un bon principi, ja que a la primera jugada del partit, el col·legiat ha indicat pena màxima favorable als espanyolistes sobre Sergio, que s’ha encarregat de transformar Lucas Porcar.

En el minut 18, una rematada rebutjada en primera instància pel meta visitant li cau la pilota franca a Toni Cunill, que a boca de canó, fa pujar el segon al marcador, deixant l’encontre vist per a sentència.

Lucas ha fet el tercer després d’una jugada en la que el mitja punta perico ha vist forat a la dreta de Fran, i li ha enviat un fort i col·locat tret que ha fet inútil l’estirada del porter del conjunt del Maresme.

El quart gol espanyolista, ha estat una centrada de Lucas per l’esquerra de l’atac perico, remata Chuli, i el meta visitant rebutja amb la fortuna que li cau a Sergio que a porteria buida marca a plaer.

El Mataró, ha donat bona mostra de la seva classificació, i per a més inri, només li ha faltat quedar-se amb inferioritat numèrica per expulsió en el minut 37 de Mendo.

L’Espanyol que ha dominat tot l’encontre, li ha faltat en algunes fases del partit continuïtat, i en altres, encert cara a porta.
En el segon temps, ha gaudit d’ocasions per incrementar el compte golejador, però el marcador tant sols s’ha mogut favorablement als visitants.
Marc de Val ha rematat al per sobre en el 54. Una centrada de Lucas per l’esquerra, ha estat rematada de cap pel propi capità espanyolista Marc De Val, fora desviada en immillorable situació.

Guerrero ha donat entrada a Marc Mas per De Val. Precisament, el davanter gironí ha tingut una oportunitat al poc de sortir, rematant amb poc angle fora fregant l’exterior de la xarxa.

Chuli, tampoc gaire encertat cara a porta, ha tingut en les seves botes fins a tres clares ocasions de gol: Un llançament seu de falta directa ha estat esplèndidament rebutjat a còrner pel meta visitant.

Ramon Guerrero ha aprofitat aquests minuts per donar entrada a la resta de jugadors, e inclòs ha fet debutar al meta del Juvenil B, Eloi Mir.

Els visitants han reduït distàncies en el marcador en el minut 76, tot i que ha estat l’Espanyol el que ha continuat tenint bones opcions, amb una rematada de Lucas molt desviada i alta a centrada d’Albert, o una rematada de Chuli tot sol que envia fora davant Fran a falta de quatre minuts per l’acabament de l’encontre. El propi Chuli tampoc sabrà definir en una rematada de cap en els darrers instants del matx.

Amb aquest triomf, l’Espanyol retalla dos punts davant el líder Barcelona i el Real Mallorca, ja que ambdós conjunts van empatar (sorprenent l’empat del Mallorca davant el Ciutadella, 6-6).


Fitxa Tècnica:
RCD Espanyol: Pol, Pere, Ángel, Toni, Albert Mozó, Marc de Val, Molina, Caballé, Chuli, Sergio i Lucas.
Substitucions: Albert Blázquez per Pere, m. 46; Marc Mas per De Val, m. 56; Eric Pla per Molina, m.67; Eloi Mir per Pol, m. 73; Tuneu per Sergio, m. 74.

CE Mataró: Fran, Rubén, Busi, Gonzalo, De Cabo, Saures, Toure, Mendo, Nelson, Jorge, i Sergi.
Substitucions: Viejo per Sergi, m. 46; Esteve per Touré, m. 60; Nil per De Cabo, m. 74.

Àrbitre: Gràcia Álvarez, del comitè territorial català. Ha expulsat amb targeta vermella directa a Mendo, m. 37 del primer temps.

Gols:
1-0: Lucas (p), m. 1; 2-0: Toni, m. 18; 3-0: Lucas, m. 31; 4-0: Sergio, m. 33; 4-1: Jorge, m. 76.

Incidències: Camp principal de la Ciutat Esportiva de Sant Adrià. Matinal assolellada. Bon ambient entre la parròquia perica, després del gran triomf d'ahir, del RCD Espanyol en el Camp Nou.

IVAN DE LA PEÑA AMB DOS GOLS, DONA UN TRIOMF NECESSARI I HISTÒRIC
DAVANT UN BARÇA RIDICULITZAT PEL "COLISTA" QUE DEIEN...

FC BARCELONA: 1 – RCD ESPANYOL: 2

La grandesa del futbol


Gairebé 27 anys després del darrer triomf al Camp Nou (1-3 amb Maguregui a la banqueta i amb gols de Urbano, Lauridsen i Murua), l’Espanyol ha tornat a vèncer en el feu barcelonista. I ho ha fet, en un dels seus pitjors moments esportius de la seva historia davant un dels millors FC Barcelona: Amb totes les seves figures, sent líder, i sent els espanyolistes cuers de la classificació.

Avui, han saltat fet miques tot els guarismes, i registres que impossibilitaven (història amb ma), que l’Espanyol pogués assolir tant necessitada victòria. Totes les estadístiques estaven en contra del conjunt de Pochettino (un Barça imbatut des de la primera jornada, un Espanyol que només ha guanyat un encontre des de la tercera jornada, o des del darrer derbi de lliga, etc.) En definitiva, un enfrontament en suma, el més desigual possible.

Era el moment adequat per fer saltar totes les apostes. Els gols de Ivan de la Peña han fet saltar la banca. (Altre record trencat, ja que Lo Pelat, no marcava des de fa més de tres anys en lliga, - en UEFA davant el Maccabi Haifa- hi avui ho ha fet per partida doble). Han fet pols a un grup de prepotents acostumats a tenir-lo tot de cara, i han proporcionat una sensació d’impotència al nostre veí ciutadà tal com no sentien des del famós “Tamudazo” de fa dues temporades.

Avui Pochettino venia amb la lliçó ben apressa del darrer encontre; Ivan de la Peña a la mitja punta, tenint darrera dos pivots que li fessin la feina bruta i no es descompensés l’equip. A sobre, l’Espanyol ha pogut comptar amb un àrbitre sense complexes, que no s’ha deixat acollonir per tot el que aquesta gent té com a lògic i normal, habitualment.

L’Espanyol ha controlat perfectament en defensa al FC Barcelona, malgrat que això significava pràcticament renunciar a l’atac en el primer temps. Una acció de Messi centrant sobre la mateixa línia de fons, a la que Henry rematat alt per sobre el travesser quan es trobava totalment sol, ha estat la millor ocasió fins les hores.

El Barça ha llençat un lliure directe que ha rebotat en la tanca i el rebuig no ha descol•locat a un Kameni molt segur i concentrat que ha aturat amb bons reflexes.
El Barça començava a posar-se nerviós, a perdre els papers progressivament. Xavi ho intenta amb un xut llunyà desviat.

Abidal s’ha de marxar lesionat al minut 23, com també ho farà al 36, Ángel, sent substituït per Román. Moisés també ha necessitat atenció mèdica en dues ocasions però, ha acabat l’encontre.

Keita, expulsat
Llavors ha estat la jugada en la que Keita (38’) ha vist la cartolina vermella directa en un intent de plantxa bestial, que tot i no acabar d’enganxar al jugador perico amb la cama agressora i si amb l’altre cama, l’àrbitre ha considerat la gravetat de l’acció.

El Barcelona no ha sabut jugar amb la pressió de tenir que vèncer amb un home menys faltant tant d’estona, a un rival desnonat, totalment enfonsat en la classificació, en un encontre a priori senzill a més no pogué, i que en canvi a mida que passaven els minuts, no trobaven la manera de superar als espanyolistes, cada cop més conscients, concentrats i segurs de si mateixos.


Amb tot, l’Espanyol renunciava a l’atac, traient-se la pilota de sobre sense contemplacions, i quan tenia la possessió amb desplaçaments llargs totalment improductius, davant una línia ofensiva totalment desapercebuda.


Amb uns intents de jugades de perill de Messi, ben controlat per David García i ajudat en moltes ocasions en un dos contra u a càrrec de Nene, s’ha arribat al descans, amb bona imatge per part dels espanyolistes.

Show golejador de Ivan de la Peña
El segon temps ha començat amb una jugada perillosa del Barcelona, amb un xut del lateral Alves aturat per Kameni davant la presència inquietat d’un Messi a punt.

Però qui s’ha erigit en la figura de l’encontre, no ha estat altre que el càntabre Ivan de la Peña, que ens ha mostrat les seves aptituds golejadores mostrades sempre amb comptagotes, en el moment més oportú de la resen historia del RCD Espanyol.

El primer, com a culminació d’una jugada de contracop en la que la passada de Ivan Alonso obrint a l’espai a Nene, qui davant l’oposició dels jugadors culés, para la pilota, controla, i deixa anar una centrada al segon pal, on “Lo Pelat” tot lliure de marca, remata de cap al fons de la porteria. Era el 0-1 que obria les esperances de par en par.

Inclòs Román es a punt de marxar-se sol a porta davant la sortida desesperada de Valdés, però Puyol, talla en el darrer instant.


Només quatre minuts desprès, un mal refús de Víctor Valdés, cau a peus del 9 perico, que profunditza i veient avançat al meta barcelonista, li col•loca una vaselina per tot l’escaire de la porteria blaugrana.

Veure’l per creu-lo. L’Espanyol guanyava 0-2 al Barça, al seu estadi. La tant desitjada i necessitada victòria espanyolista tenia lloc a l’estadi on menys ens ho pensàvem que succeís, malgrat el desig de tota la pericada.


Massa maco...
Tocava patir i molt. El 0-2 era un caramel massa maco per paladars acostumats a masses amargors. El Barça retalla diferències en el minut 62, en una jugada posterior a un llançament de falta, que Jarque erra en el seu rebuig, i la pilota franca a Touré Yaya, que no perdona de llançament creuat que supera a Kameni.

Però amb el pas dels minuts, l’Espanyol lluny de desmoralitzar-se per el gol culé, encara ho intenta més, sortint sempre amb pilota controlada, buscant els desmarcs en ràpids contracops davant un Barcelona cada cop més descentrat (fora dels minuts posteriors al gol, com és també natural). L’Espanyol triangula bé i busca espais per ràpids contracops.

Román, en un d’ells, no centra bé, quan es trobaven dos davanters pericos en la frontal de l’àrea petita per rematar.
Nené roba la cartera a un defensor barcelonista, i posa la directa cap a porta, però en el darrer instant s’avança massa l’esfèrica davant Valdés i dona oportunitat al meta local ha aturar la pilota.

Per contra, el Barça té una oportunitat en una centrada des de la dreta que ni Busquets de cap, ni Gudhjonsen al segon pal arriben a connectar amb la bola.

Ferran Corominas, els dels gols salvadors i decisius en temps pretèrits, torna a errar davant Valdés, en un bon contracop, però en el que li sobra el darrer control. Nené (molt actiu, ha fet un gran encontre), ho prova amb una centrada xut que atura Valdés. L’Espanyol per moments, inclòs no sol domina, si no que es permet el luxe de marejar a un Barça totalment enfonsat amb el pas dels minuts.

Però, el Barça per molt que ens pesi, es molt Barça (qui no ho seria amb tal pressupost i amb les ajudes de tothom, gairebé sempre) i encara en faltes o llançaments de cantonada, i amb un home menys, ens farà patir fins el final...
Sortosament, entren pel mig, on l’Espanyol acumula gran quantitat d’homes, amb una línia defensiva expeditiva i un mig de camp que no només talla, si no que surt a la contra davant un Barça que ja no pot...

Malgrat les darreres accions d’un Espanyol que intenta retenir l’esfèrica amb passis horitzontals, perdent temps al còrner, i dominant la pilota, els locals a la menor ocasió es llencen amb tot sobre l’àrea de Kameni per evitar la vergonya que per ells suposa aquesta derrota HISTÒRICA.

Ufff. a patir... recordant el malestruc que ens persegueix
I així, Piqué per molt poc no arriba al remat, i en una darrera acció, el Barça té l’empat en les seves botes, però primer Kameni, i després el rebot en un defensor amb xut de Guhjonsen, eviten l’ensurt. Amb un remat dolent i desesperat del ros jugador culé, tant malament com ha sabut, s’arriba als darrers segons dels tres llargs minuts d’afegit, fins que Delgado Ferreira xiula el final de l’encontre. Pochettino ha intentat perdre temps fent sortir a Tamudo, com a efecte a més psicològic davant un Barça ja amb la por al cos veient que el temps s'esgotava.

Avui el “tamudazo” s’ha convertit en “peñazo” per una afició que s’ha tingut que empassar els crits de “A segunda, a segunda” que han obsequiat a un equip que avui (i amb tots els derbis disputats) si s’ha sabut fer digne d’aquests colors i d’aquesta samarreta. Tant de bo, sigui el veritable punt d’inflexió definitiu, el canvi de tendència necessari per assolir l’encara complicat i difícil camí de la permanència. Que no tinguem que dir la dita castellana “que una golondrina no hace primavera”.


Ah, se m’oblidava: Dol demà a la “Catalunya oficial”, i el Barça ja a només set punts del Madrid. Bé, aquest assumpte poc ens importa als veritables pericos, però ho tenia que dir. Diumenge els hi tornarem el favor, entre altres coses, per que ho necessitem com l’aire que respirem, i per que sempre aquest club ens ensenya que no hem de llençar mai els partits davant els “cocos” per que es quan millor juguem. La por, el pànic, quan juguem amb el Numancia, o amb Osasuna, per dir quelcom.


I perdoneu per la tardança en penjar la crònica, però comprendreu que l’emoció i l’èxtasi “orgasmic” que envaeix a qui escriu aquesta crònica, no ha possibilitat escriure-la abans. Ho disculpeu, veritat?... La celebració ho mereixia, oi? Demà, ja passarem comptes quan s'acabi la jornada i veiem en quin punt ens trobem.




Fitxa Tècnica:
FC Barcelona: Valdés: Alves, Márquez, Piqué, Abidal, Xavi, Touré Yaya, Keita, Henry, Eto’o, i Messi.
Subtstitucions: Puyol per Abidal, m. 23; Busquets per Henry, m. 46; Gudjhonsen per Eto’o, m. 65

RCD Espanyol: Kameni (9); Sergio Sánchez (9), Jarque (9), Nico Pareja (10), David García (8), Moisés (9); Ángel (7), Nené (9), De la Peña (10), Luis García (8) i Ivan Alonso (7).
Substitucions: Roman (9) per Ángel, m. 36; Coro (8) per De la Peña, m. 71; Tamudo (s.q) per Nene, m. 88

Àrbitre: Carlos Delgado Ferreiro (10), del col•legi basc. Amb autoritat i sense deixar-se acomplexar per les protestes reiteratives i airades, ha fet provar al FC Barcelona la seva pròpia “medicina” preferida pels demés: Quedar-se amb un home menys en el primer temps. No li ha tremolat el xiulet en mostrar totes les targes que ha fet falta mostrar, i a més no ha tingut cap tipus de problemes ja que no ha hagut jugades polèmiques en l’àrea perica com en altres ocasions.


Ha mostrat targetes grogues a Nico Pareja, m. 16, Piqué, m. 21, Eto’o, m. 39, Luis García, m. 39, Busquets, m. 49, Jarque, m. 53, Xavi, m. 56, De la Peña, m. 57, Sergio Sánchez, m. 61, Touré, m. 73, Puyol, m. 76, Ivan Alonso, m. 86 i Tamudo, m. 89. Vermella directa a Keita, m. 38 i amonestació al preparador físic del FC Barcelona, Aurelio Altamira per fer-li observacions a una decisió arbitral.

Gols: 0-1: De la Peña, m. 50; 0-2: De la Peña, m. 54; 1-2 Touré Yaya, m. 62

Incidències: Camp Nou. Després de 27 anys, (28/03/82) l’Espanyol ha guanyat en el feu barcelonista. Abans del començament de l’encontre, l’ex President de la Generalitat i ex alcalde de Barcelona, Pasqual Maragall ha fet la sacada d’honor en un derbi dedicat a la lluita contra l’alzheimer.




S E N T I M E N T P E R I C O . C O M